Klíč k jiné masáži

O tom jak důležitý je odpočinek a relaxace slyšíme dnes a denně. Avšak ruku na srdce, kdo se tímto heslem opravdu řídí? V dnešní době převážná většina lidí vnímá slovo odpočinek, spíše jako nutné zlo. Já taky, až do jistého momentu.


Neumím odpočívat a tělo mi to dává věkem čím dál častěji najevo. Podle mého se válím dost často. Dlouho spím, ale je to skutečně odpočinek? Představa toho, že musíme na chvíli zabrzdit a odpočinout si, pro většinu z nás znamená nepříjemné zpomalení a vypadnutí ze zaběhnutého koloběhu denních povinností. V dnešním světě platí zásada: „kdo není dost rychlý, nemá šanci uspět“ a také to: „že pomalejší budou nahrazeni rychlejšími“. Nejen na internetu najdete stovky článků o tom jak a proč odpočívat. Všechny mají pravdu, ale nemusíte je všechny číst. Tím si neodpočinete.

Zní to paradoxně, ale přesně tento uspěchaný styl života se nám nakonec může pěkně vymstít. Lidský organismus není všemocný a čas od času prostě potřebuje vypnout a zregenerovat nejen tělo, ale i duši. Když se budete stále pachtit za prací a nenajdete si čas na odpočinek, můžete si zadělat na pořádný malér. Vyhořet v zaměstnání je jen vrcholek problému. Jednoho dne vaše tělo prostě přestane fungovat a potom se opravdu stane to, že vás nahradí někdo jiný, čerstvý a plný elánu – odpočinutý dravec. Víte, že neodpočatí lidé jsou méně atraktivní?

Mnoho lidí se snaží svou únavu přelstít tzv. povzbuzováky jako jsou káva, cola, cappuccino a nebo také velice oblíbené energetické nápoje a další životabudiče. Tudy cesta nevede, tyto nápoje vaší únavu neřeší, pouze ji odsouvají na druhou kolej. Jsou to falešní kamarádi. To že se po nich cítíte čilejší ještě neznamená, že si vaše tělo odpočinulo. Je to právě naopak, kofein totiž znamená pro váš organismus ještě větší zátěž. Ale i já si dopřeju dvě kafíčka denně, takže moudra stran negativ či pozitiv kávy si nevšímám. Ale neberu je jako životabudič, ale jako lahodný nápoj, který mám rád, stejně jako kakao, vychlazenou dvanáctku ve správný čas, sklenku vína, pomerančový džus.

Je mnoho způsobů, jakými může probíhat relaxace a odpočinek. Každý by si měl najít ten svůj způsob, který mu nejvíc vyhovuje a který si dokáže nejvíc užít. Někdo má rád sednout si v tichu na zahradě nebo v lese a poslouchat zvuky přírody, jiný si lehne a pustí meditační hudbu, někdo má rád aktivní relaxaci při běhání nebo plavání. Ať už máte rádi jakýkoliv druh relaxace, měli byste tento odpočinek provádět každý den. Zkuste tomu věnovat jen 10 minut denně a uvidíte, že se to odrazí nejen ve Vašem psychickém stavu, ale i ve Vašem zdraví.

Já si předevčírem vyzkoušel řízenou meditaci. Zapoměl jsem totiž, jak meditovat. Jak se uvést do toho stavu prázdné mysli a přesouvat svoje myšlenky tam kde chci, aby byly jak v čase tak prostoru na místech které mi dělají dobře.

Dvě hodiny meditace mě dostatečně připravila na včerejší uvolnění v podobě kraniosakrální masáže. Tam zkušenost z meditace pomohla a při masáži, kterou jemně popíši jsem vnímal jen tělo. Při KS masáži nikdo do vás nebuší, neláme, neplácá, nehladí a nemačká. Jedná se o zcela jinou masáž, než jste třeba zvyklí. Myslím to vážně. Sice ji stále nechápu, ale funguje. Sám jsem ji vyzkoušel.

Šel jsem na ní ze zvědavosti a hlavně kvůli neskutečně zatuhlému krku, kde jsem si byl na 100% jist, že příčinou je pouze stres, okolnosti a nedávné události. Klasická  masáž by možná pomohla, ale zde u KS se mého krku masérka nedotkla a přesto jsem odcházel bez bolesti a uvolněn. Až takový vliv to má. Některé problémy sebou táhnu už tři roky, ale to je součást mého života a odpuštění.

Naše tělo, mysl a duch jsou propojené jedno s druhým a ve zdraví jsou v dokonalé rovnováze. Pokud nás něco z této rovnováhy vyvede, projeví se to jako tělesné, mentální nebo emocionální obtíže. Kraniosakrální biodynamika je terapeutická metoda, která celostním a bezpečným přístupem pomáhá našemu systému najít cestu k rovnováze – tedy zpět ke zdraví. Název terapie vychází z latinských názvů pro lebku (cranium) a kost křížovou (sacrum).

Jistou zkušenost z podobnou masáží jsem si udělal v masérském kurzu, kde jsem se účastnil ukázky reiky. Při masáži jsem brečel. No stokilový chlap a brečel aniž by se mne kdokoli dotkl.

 

Ošetření probíhá tak, že klient leží oblečen na lehátku, (já si lehl nahý s přikrývkou, protože oblečený si v leže neodpočinu) a v pohodlné poloze a terapeut mu podle potřeby a po dohodě přikládá ruce na nebo pod tělo. Zůstává s ním ve velmi lehkém a hranice respektujícím kontaktu. Klient se pozvolna v klidu začíná uvolňovat a tím tělo může začít zpracovávat aktuální témata, které si samo určí. Hluboká meditace s vnímáním těla, není od věci.


Terapeut s klientem spolu během ošetření komunikují a terapeut skrze naslouchání projevům klientova zdraví pomáhá uvést celý systém do harmonie a zahájit léčivé procesy. Ty se aktivují na všech úrovních – fyzické, psychické, emocionální i spirituální. Konkrétně během ošetření například jako pocity chladu, tepla, brnění, tlaku, houpání, proudění v těle, rozšiřování do prostoru či jako nejrůznější emoce. Mohou se dostavit i velmi příjemné pocity vlastní neohraničenosti a spojení s jednotou, jaké můžete znát například z meditace. Klient se během ošetření dostává do stavu hluboké relaxace a tělo tak regeneruje své energetické zdroje. Někteří během ošetření i usnou, jiní mohou mít pocity spojené s návratem do dělohy do období před, během či po porodu.

Každý klient má z terapie jiné prožitky. U mne to byly drobné tiky některých částí těla, reakce na dotyk uší, stáčení hlavy do prava a rychlé dýchání v některých fázích terapie. Vše něco znamená a terapeutka vám po skončení podá vysvětlení. Jen je třeba se neobávat vlastních prožitků a emocí, které dostanou možnost během jedné hodiny se uvolnit a dostat na povrch. Je jen otázkou času, počtu a především důvěry v terapeuta jak a kdy bude prožitek natolik hluboký, že vám skutečně pomůže od něčeho co vás v životě blokuje.

Před samotným cranio ošetřením vede terapeut s klientem rozhovor, aby zjstil klientův stav, fyzické nebo psychické potíže, prožitá traumata či záměr se kterým na terapii přichází. Následně vede terapeut klienta k jeho vlastním zdrojům tím, že mu pomáhá uvědomit prožívané pocity v těle. Poté přichází samotné ošetření na lehátku. Na závěr má klient možnost si ještě chvíli odpočinout a nechat vše pozvolně doznít. Samotné ošetření na lehátku trvá přibližně 60 minut a celá návštěva terapeuta pak vyjde na asi 90 minut.

Finančně Vás to nezrujnuje protože výsledek je natolik efektivní, že částka kolem 500 Kč není ruinující a v životě jste například za hloupé léky a jiné prožitky utratili daleko více. Znám lidi, kteří platí 1000,- Kč za půl hodiny u psychiatra nebo 2000,- kč za půl hodiny u advokáta, aby řešili stejné problémy, které by vyřešila několik málo ležení s terapeutkou.

Cranio terapie může z vnějšího pohledu připomínat práci s energiemi – reiki. V jádru se však jedná o naprosto odlišnou metodu, založenou na zcela jiných principech. Terapeut nedodavá klientovi vlastní energii, ale pomáhá klientovi podpořit svůj vlastní rytmus Dechu života – univerzální léčivé síly. Zároveň se nejedná ani o masáž. Frekvence ošetření je individuální. Pro docílení větších změn doporučuji projít sérii 6 – 10 ošetření s kratším odstupem (1–2 týdnů). Terapie je vhodná pro všechny věkové kategorie – od miminek až po seniory.

Nechoďte na terapie KS jen tak na základě nalezení kontaktu na internetu. Nechte si doporučit od někoho kdo a kde se zúčastnil. Ověřená reference vám útratu podpoří.


Kamínek v dlani

Do nitra si při ni hrábneš
A s tou komedií jménem Láska
To svoje srdce zas ke dnu stáhneš
Bláznovství z milování tryská.

A přece proti zvyku svého nitra
Co ještě máš co neprodáš,
A odmítnut dnes a zítra
Ve výsměchu vykoupen si cosi nepřidáš

Když umíš žít pro zákon zloby
A vlastní mysl co necouvá
Před rychlostí této nemístné doby
Co těžíš, co nadouvá – vztek
Tu mé štěstí plochý vděk
Do dlaní vzít lidský polibek
A obratit dechem zatnutých vzpomínek.

OH


Kraniosakrální systém byl poprvé objeven a zkoumán lékařem Wiliamem Sutherlandem roku 1900. Na základě svých experimentů určil jak lebeční švy umožňují pohyb jednotlivým částem lebky, které pohyby jsou normální a které abnormální a rozvinul terapii jemných manipulací lebečními kostmi. Dále objevil souvislosti s fungováním centrálního nervového systému a vliv kraniosakrální terapie na autoregulační systém člověka.

Principem této metody je vyšetření mobility nebo-li pohyblivosti kraniosakrálního systému, do kterého zahrnujeme lebku (kránium), intrakraniální a apinální membránový systém, mozkomíšní tekutinu, celý páteřní kanál, včetně kosti křížové (sakrum). Terapeut cvičeným hmatem testuje mobilitu jednotlivých částí kraniosakrálního systému. Jestliže diagnostikuje v systému omezení (restrikce) a patologie, které brání zdravým a přirozeným funkcím organismu, velmi jemně systém koriguje. Veškeré používané manipulace nepřesahují tlak nebo tah pěti gramů. Terapeut k nastolení harmonie využívá autoregulační schopnosti organismu.

Všeobecně pomáhá kraniosakrální terapie u onemocnění, do kterých patří poruchy senzorické, motorické, neurologické a různé psychické dysfunkce mozku. Indikace kraniosakrální terapie je vhodná nejen u DMO, epilepsie, ale může být využita i k léčbě onemocnění jako je astma, bronchitida, deprese, enuréza, onemocnění oběhového systému srdce, vysoký krevní tlak, infekční nemoci, bolesti hlavy, migrény, zánět mozkových blan, rachitida, nespavost, skolióza, záněty dutin, strabismus, patologické změny páteře, ochrnutí obličeje, hyperkinetický syndrom, horečky, infekční nemoci, záněty středouší, patologické a bolestivé změny páteře, nespavost, záněty nosohltanu apod.

Samotný kraniosakrální systém je tvořen několika komponenty a to třemi blánami (meningeální systém), cerebrospinální tekutinou a strukturami, které jsou, včetně membrán, kontrolujícím systémem chránícím cerebrospinální tekutinu, její odvod a přívod. Jedná se tudíž o polouzavřený hydraulický systém, který využívá nepropustnou durnu máter (facie – blána obalující mozek a míchu v páteřním kanálu) jako bariéru k udržení cerebrospinální tekutiny (mozkomíšního moku). Pravidelný cyklický rytmus kraniosakrálního systému má u zdravého jedince amplitudu 8 až 12 cyklů za minutu. Formování tohoto rytmu začíná již v děloze matky a končí smrtí jedince.

Průběh CS terapie je klidný, jemný a bezbolestný. Pacient si podle svého fyzického a emocionálního stavu lehne či sedne na pohodlné lůžko. Vlastní práce terapeuta pak probíhá tak, že přikládá jemně své ruce na různá místa na hlavě a na těle, kde spočívá několik desítek minut. Tlak terapeutových dlaní nepřesáhne váhu 5 gramů (což je například váha desetikorunové mince) na cgm. Při terapeutické interakci se terapeut setkává s uvolňováním tkáně. Je to vlastně část cíle terapeutické práce a je možno
ji považovat za úspěch. Uvolnění tkáně však nemusí znamenat, že je celý akt terapie u konce, většinou se jedná o ukončení příslušné fáze.

Na tkáňovém uvolnění se podílí řada faktorů:
– relaxace nervových reflexů, které způsobily zvýšený tkáňový tonus,
– relaxace a prodloužení tkáňových vláken, obnovení jejich původních rozměrů,
– vnímání zvýšeného toku energie tkáněmi,
– vyzáření zvýšeného množství tepla z příslušné části těla,
– vzestup či pokles terapeutického pulsu,
– prohloubené dýchání.

Cílem kraniosakrální terapie je optimalizace zdravotního stavu, formou terapie zprostředkování prožitků a podpora CNS a s ním souvisejících systémů nervového, lymfatického, muskuloskeletárního, vaskulárního, imunitního, respiračního i endokrinního.

Author

admin

Submit Your Comment

You must be logged in to post a comment.