Masáž obličeje

Masáž je jednou z nejpřirozenějších a nejšetrnějších léčebných metod, protože ji má člověk v určité míře vrozenou. Obličejová masáž je nejstarším typem masáže na světě. Pokud člověk ucítí bolest, intuitivně si vkládá ruce na bolestivá místa. Tvář je nevědomky část těla, které se v průběhu dne dotkneme nejčastěji.


Je zajímavé, kolik dámy a slečny investují do makeupů a různých rtěnek, řasenek, mastiček a dalších chemických zahlazovačů stop všeho možného, přičemž s krásou si tělo dokáže poradit daleko lépe a efektivněji bez chemického průmyslu.

Provádět si automasáž obličeje je určitě efektivnější způsob než aplikace kilogramů makeupu, ale efektivnější je si lehnout, uvolnit se a nechat chvíli pracovat fantazii, poslouchat hudbu a vnímat doteky maséra-masérky. Výsledky po masáži obličeje jsou znát hned po první návštěvě. Pravidelné návštěvy odstraní potřebu častých návštěv drogerií.

Masáž byla vždy velmi populární, ale v posledních letech poptávka po ní stále více stoupá. A není se čemu divit. V dnešním uspěchaném a hektickém světě si chce nejen každá žena, ale i muž dopřát čas na sebe, protože každodenní shon na nás míří ze všech stran. Bulvární časopisy a média nám neustále vnucují myšlenku, že jen lidé, kteří se oddávají do rukou odborníků a provádí každodenní domácí péči o svou pleť, mohou být dokonalí. Na struktuře pleti má svůj podíl i genetika, stravovací návyky, čím dál méně času na sebe a své blízké, člověk se potýká s depresemi a stresem. A to vše se podepisuje na vzhledu a stavu naší pleti.

Proto je důležité, aby si člověk upravil svůj časový harmonogram a jednou do měsíce si dopřál blahodárný pocit klasické masáže obličeje. Příjemné pocity z masáže pozitivně ovlivňují celý náš organismus. Je přirozeným prostředkem harmonizace těla a přispívá k uvolnění svalového napětí, které v obličeji vzniká důsledkem stresu nebo jiného emočního vypětí.

„Masáž není jen fyzická, ale i psychologická záležitost. Rozvíjí naši schopnost empatie, vcítit se do potíží druhé osoby “.

Masérské doteky jsou jako akt přátelského chování, a tím je dán i pozitivní vztah klienta k masérovi.

Psychosociální význam doteku

Dotek byl vždy instinktivní reakcí na bolest, neklid a trápení. Automaticky si hladíme rány, modřiny, bolestivá místa, bereme člověka za ruku, pokud se cítí mizerně a laskavě objímáme osobu, která se cítí rozrušeně. Dotek je nepostradatelný aspekt, jenž stimuluje náš nervový systém a podporuje zdravý fyzický vývoj.

V průběhu masáže dochází k doteku a fyzickému či psychologickému kontaktu mezi klientem a masérem. Každý masér by měl být vybaven jak praktickými tak teoretickými znalostmi o provádění masážních hmatů, o technice masáží, mít znalosti z oblasti hygieny, psychologie, fyziologie, anatomie apod.

Masážní místnost

Masážní místnost musí být (masérna) prostorná, vzdušná, suchá a dobře větratelná (každou hodinu třikrát až čtyřikrát vyvětrat). Optimální teplota je 25 – 26 °C, jelikož se jedná o fyzicky náročnou aktivitu, stačí teplota na 23 – 24 °C. Dále musí být dobře osvětlena, vhodné je běžné denní světlo. V případě potřeby by měla být okna matná nebo opatřena žaluziemi. Podlaha musí být hladká z neklouzavého materiálu, aby nedošlo k úrazu. Na pracovišti musí být umyvadlo s přívodem teplé a studené vody, pracoviště vybaveno poličkami, stolky, věšáky, skříňkami nebo úložnými boxy na odložení šatstva. Musí být vyhrazen prostor čekárny a prostor na masírování. Důležité je dodržovat perfektní čistotu, zachovávat klid a navodit příjemnou atmosféru relaxační hudbou.

Masážní přípravky

Masážní přípravky volíme především podle typu pleti. V dřívějších dobách se ke kosmetickým masážím užívaly výhradně oleje, převážně olej olivový. Olej ale může být pro tenkou kůži příliš těžce stravitelný a zanechávat povrch kůže přemaštěný. Dnes je hitem masírovat pleť tím, co ji přináší nejen tuk, ale i vodu a další aktivní účinné látky.

Existují speciální masážní krémy, které jsou universální pro mnoho typů pleti. Obsahují lehké rostlinné oleje sezamový, arašídový, z pomerančových květů, dále koenzym Q10, kaviár, vitaminy C + E, kyselinu hyalurunovou, mořské řasy, kaktusové extrakty a jiné.

Účinky obličejové masáže

 • povzbuzují krevního oběhu,
 • uvolňují napětí,
 • působí na mízní systém,
 • aktivují obnovu buněk,
 • stimulují reflexní zóny.
 • zlepšení barvy kůže,
 • odplavování odpadních látek a rychlejší přesun živin,
 • odplavování kyseliny mléčné a tím snížení únavy,
 • jemná exfoliace (olupování) a prostřednictvím ní, získá kůže jemnější vzhled,
 • podpora elasticity pleti a napětí pleti,
 • uvolnění mazových a potních žláz,
 • příznivé ovlivnění celého nervového systému,
 • urychlení metabolismu v kůži, kterým se sníží vrstva podkožního tuku,
 • oddálení procesu stárnutí – předcházení vzniku vrásek.

Kontraindikace kosmetické masáže:

 • při zánětlivých a hnisavých onemocněních kůže,
 • při ekzémech,
 • při hypertenzi,
 • při srdečních chorobách,
 • při stomatologických problémech,
 • při virových onemocněních (herpes, zánět spojivek).

Zásady úspěšné masáže

 • příjemné prostředí, klid a pohoda – klient jde relaxovat a jakékoliv rušení není ku prospěchu věci
 • velmi důležité je lehátko, které je zcela nezbytné pro pohodu klienta
 • ruční masáž obličeje, krku a dekoltu provádíme vždy po řádné přípravě klientky včetně samotného prostředí, ze kterého vyloučíme všechny rušivé elementy – hlavně zdroje hluku, zápachu
 • masáž nikdy neprovádíme na neodlíčeném obličeji – to by nadělalo více škody než užitku
 • ruce musí být řádně upraveny jak po stránce estetické, tak i funkční. Dlouhé nehty brání v plynulosti a v řádném provedení tahů kosmetické masáže, ruce masérky by měly být bez hodinek a prstenů,
 • kosmetická masáž se skládá z tahů aktivních, a tahů pomocných, které spojují vždy dva tahy hlavní,
 • masáž má po celou dobu trvání gradaci, hovoříme i křivce masáže,
 • ruce masérky neopouštějí v průběhu masáže obličej,
 • hovořit v průběhu masáže nemá kosmetička ani klientka,
 • kosmetička musí odhadnout na základě zkušeností správnou intenzitu a dobu masáže, pak bude masáž nejúčinnější,
 • mimické svaly klientky mají být uvolněné a oči zavřené,
 • na intenzitu masáže má především vliv věk klientky, typ pleti, aktuální stav pleti, plnost obličeje,
 • doba trvání masáže se pohybuje mezi 15 – 20 minutami,
 • suchou pleť začínáme masírovat nejdříve kolem 20 – 25 let klientky,
 • u normální a smíšené pleti začínáme s masáží kolem 30 let,
 • u zralé pleti je velmi důležitá pravidelná péče,
 • úspěch a spokojenost klientky závisí především na citu v rukou, dovednosti a praxi.

Svaly obličeje

Obličej je částí těla, které si obvykle u druhých všímáme nejdříve. Není zakrytá, ale odhalená, a pravdivě vypovídá životní příběh svého majitele, ať už otevřeně, nebo skrytě. Výraz obličeje je tvořen činností spousty drobných svalů, kterými jej můžeme měnit, dělat různé grimasy obličeje. Stres a napětí můžeme pozorovat ve staženém obočí, ztuhlých a pevně zaťatých čelistech, v pohledu očí. Kdežto radost a pohoda dodávají obličeji otevřený a uspokojivý, uvolněný výraz.

 • svaly žvýkací – jsou seskupeny kolem dolní čelisti a umožňují její pohyb, člení se na:
 • zevní sval žvýkací
 • sval spánkový

Jednotlivé druhy obličejových masáží

Masáž je oboustranný tok doteků a odpovědí na ně, je to vzájemná výměna energie. Nástroji této komunikace jsou ruce, které zároveň dávají a přijímají, a pokožka. Západní masáž pracuje na základě švédské masáže s využitím tahů tření, hnětení, vibrací a sekání. Nejčastěji je používána pro léčbu svalových a kosterních problémů.

Holistická nebo-li intuitivní masáž se zaměřuje na celou osobnost, jednotlivé tahy se shodují se západní masáží. Kombinace klouzavých pohybů při roztírání oleje a silnějších hmatů k uvolnění napětí svalů. Směr masáže od jedné části těla ke druhé a končí u chodidel. Důležitý je přístup masírující a masírované osoby k proceduře, jejich vzájemné souznění a komunikace během masáže.

Existuje několik druhů obličejových masáží, klientka si jen musí zvolit partii a vyhradit si čas na svou masáž. Kosmetické masáže jsou účinným prostředkem v boji proti stárnutí. Typy a techniky masáží se neustále vyvíjí. Existuje celá řada postupů, které jsou charakteristické pro jednotlivé kosmetické školy. Všechny techniky však vedou k jednomu hlavními cíli masáže – prevence proti stárnutí a zlepšení aktuálního stavu pleti. Mezi ty nejzákladnější typy masáží patří kosmetická masáž dekoltu, která často předchází klasické masáži obličeje, mikromasáž očního okolí, Jacquetova masáž a cytomasáž.

Volba správné kosmetické masáže společně s aplikací vhodných masážních přípravků je odrazem profesionálních znalostí každého učitele odborného výcviku oboru kosmetika, každého maséra/masérky a každého kosmetika/kosmetičky. Nikdy bychom neměli zůstat jen u jednoho typu masáží, ale vždy bychom měli vycházet z individuálního stavu a typu pleti zákazníka. Jenom takový přístup a následně zvolený postup celkového ošetření vede k dokonalému výsledku a spokojenosti každého klienta. Jedná se o tzv. „zásadu individuálního přístupu“.

Jacquetova masáž

Jacquetova masáž je jedna z nejpoužívanějších speciálních masáží. Byla popsána na počátku 20. století Jacqutem a LeRoyem. Skládá se z malých, velkých a středních poštipů. Používá se u mladistvé, mastné pleti bez zanícených komedonů. Podporuje prokrvení pokožky, pomáhá při odstranění mazu z mazových žláz. Jacquetovu masáž provádíme po povrchovém čištění, kdy naneseme na pleť indiferentní pudr. Klientka nesmí otevírat oči, musí mít zavřená ústa, aby nedošlo ke vdechnutí. Poštipy provádíme po celé ploše obličeje, vynecháváme jen oční okolí. Využíváme třetí a čtvrtý prst mírně zaštípneme a pokračujeme dál. Délka trvání je 5 – 10 minut. Po ukončení masáže je pleť hladká, matná a sametová, klientka má pocit stažení a suchosti.

Cytomasáž

Tato masáž se zaměřuje na spodní část obličeje. Slouží ke zpevnění nosortové rýhy, čelisti, krku, hlavně na místa s povislou pokožkou. Napomáhá zpevňovat obličejové svaly, uvolňuje nosní dutiny, zlepšuje látkovou výměnu a prokrvení. K masáži jsou vhodné přípravky s cytokiny, které se vyrábí z mleziva krav a koz. Mohou se využívat i v kombinaci s vitaminem A nebo ceramidy. Tyto krémy se označují jako inteligentní krémy, protože jsou schopné rozpoznat, co ve kterých místech pleť potřebuje. Slouží k regeneraci pleti, mají schopnost zesvětlovat pokožku a vyrovnávat její barevný odstín. Tahy masáže jsou pomalé, klidné a dlouhé, věnují se nejen obličeji, krku a dekoltu, některé zasahují až do oblasti pupku. Délka masáže je 15 – 20 minut.

Klasická masáž (kosmetická masáž obličeje)

Kosmetická masáž obličeje z pohledu profesionální kosmetičky, masérky je mechanické působení na kůži, které ovlivňuje její činnost, protože působí na krevní a lymfatické cévy, na svaly a nervová zakončení. Kromě příjemných pocitů a psychického uvolnění, přináší i novou energii a rovnováhu, odstraňuje nahromaděný stres a únavu, podporuje krevní a lymfatický oběh, zásobuje tkáně kyslíkem a živinami, zabraňuje ochabnutí a stárnutí pleti, dokáže regulovat sekreci mazových a potních žláz, zjemňuje vytvoření a zpomaluje tvorbu nových vrásek. A v neposlední řadě se pomocí masáže do pleti dostávají a zapracovávají účinné látky z masážního přípravku, které jsou zásobním zdrojem energie.

Ruční klasická masáž obličeje je neoddělitelnou součástí běžné péče. Je jedním z nejúčinnějších prostředků v péči o stárnoucí pleť. Ke správně provedené masáži je zapotřebí dostatek zkušeností a především citu kosmetičky. Správně provedená masáž musí být celistvá, nepřerušovaná, s optimální intenzitou. Patří mezi nejobtížnější a nejodpovědnější kosmetické úkony.

Author

admin

Submit Your Comment

You must be logged in to post a comment.