Tunel k bolesti aneb co s karpálem

Syndrom karpálního tunelu je v dnešní době nejčastějším onemocněním ruky. Nejčastěji postihuje ženy. A nesouvisí to s jejich emancipací pánové. Onemocnění je způsobeno útlakem nervu v zápěstním kanálu. Tím probíhají šlachy, cévy a také takzvaný střední nerv, který ovlivňuje pohyb a citlivost prstů a dlaně (palce, ukazováku a prostředníku).

K tlaku na nerv dochází nejčastěji v důsledku dlouhodobého přetěžování zápěstí, pokud člověk například v práci často opakuje stejné pohyby nebo vystavuje zápěstí tlaku.

K útlaku může dojít také v důsledku úrazu ruky (po zlomeninách zápěstí) nebo některých onemocnění (například snížené funkce štítné žlázy nebo revmatoidní artritidy). Může se také objevit v těhotenství.

Často se vyskytuje u lidí, kteří pracují na počítači, hrají na klavír, je typický také pro manuálně pracující lidi (například se sbíječkou). Proto syndrom karpálního tunelu patří mezi nemoci z povolání. Maséři například jsou jednou z nejpostiženějších skupin, protože sami sebe zanedbávají a právě jejich ruce jako nástroj k práci jsou tím co je živí.

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Zúžení karpálního tunelu se začíná projevovat pozvolna. Typický příznakem je brnění nebo mravenčení v ruce. Nemocní velmi často pozorují oslabenou citlivost, pálení na zevní, palcové straně dlaně a na palci, ukazováku a prostředníku. Příznaky mohou někdy také vyzařovat směrem vzhůru až do paže a ramene.

Uvedené obtíže se objevují nejčastěji v době spánku a často nemocného probouzejí. Nemocní si často spontánně ulevují tím, že spí s rukou ohnutou v zápěstí. Jindy si namáčejí „bolavou“ ruku do studené vody, ruku si „vytřepávají“ apod. To je pro tuto chorobu typické.

S postupem času mnozí nemocní pozorují ochrnování postižené ruky. Nemocný například již nesvede udělat rukou „špetku“. Je důležité poznamenat, že intenzita příznaků může být u různých jedinců různá a také u téhož jedince může v průběhu času různě kolísat.

TERAPIE

Konzervativní terapie

 • Prevence – pokud je náročné zaměstnání, předcházet vzniku onemocnění pravidelným protahováním svalů zápěstí,ruky a krční páteře a zvážit využití ergonomických pomůcek.
 • Redukce – V počáteční fázi onemocnění – cílem terapie je redukovat bolestivost, ovlivnit funkci svalů, které jsou zásobovány pomocí n. medianus, zlepšit prokrvení, ovlivnit citlivost a zlepšit kloubní funkci ruky.
 • Klid – nepřetěžovat horní končetinu + změna návyku v práci a vyhýbání se stereotypním činnostem
 • Poloha – na noc polohovací ortéza předloktí v neutrálním postavení ruky (velké pokrčení směrem za dlaní je nevýhodné pro útlak nervu – snažit se tomu zabránit)
 • Chlad – chladivé obklady na zmírnění otoku a bolestivosti
 • Kinesio Tape – ke zmírnění otoku a bolestivosti
 • Techniky měkkých masáží – uvolňování sv. ruky, zápěstí, předloktí, ramene a šíje. S úspěchem se při terapii používají víceméně všechny dostupné masážní techniky. Je celkem zbytečné řešit, jestli použijete Bowenovu techniku, jemnou švédskou, čínskou Tuinu nebo reflexní terapii.
 • Protahování – svalů ruky, zápěstí, předloktí, ramene a šíje – jednotlivé cviky Vám ukáže Váš doktor, fyzioterapeut nebo masér.
 • Jemná mobilizace – drobných kloubů ruky, karpálních kůstek, lokte, ramene a krční páteře
 • Iplikátor – Používání Iplikátoru vám pomůže zmírnit a ulevit od problémů spojených se syndromem karpálního tunelu. Plastové hroty masírují namáhanou oblast, podporují prokrvení a tak pomáhají uvolnit namáhané šlachy. Stimulací oblasti karpálního tunelu dosáhnete okamžitého uvolnění bolesti. Malou podložku můžete jednoduše připevnit k ruce například pomocí obvazu či obinadla. A dál se můžete bez přerušení věnovat běžné činnosti. Přikládat jej můžete také přímo na postižené místo a pomocí dlaně druhé ruky střídat úrovně tlaku. Iplikátor lze využít i k uvolnění ruky přímo při psaní na počítači. Pokud jím podložíte ruku například v místě kde používáte myš, budete provádět masáž zápěstí i v průběhu práce. Iplikátor můžete využít jako součást rehabilitace po diagnóze nemoci lékařem. Ale také jako podstatnou součást prevence tohoto onemocnění, které především u lidí pracujících u počítače stále narůstá.
Iplikátor s plastovými hroty
 • Užívání analgetik – (tlumí bolest) a antiflogistik (tlumí zánětlivé změny)
 • Aplikace kortikoidů –s anestetikem do karpálního tunelu – je spjato s jistými riziky (aplikace mimo karpální tunel, aplikace do cévy, při častém opakovaní poškození šlach svalů)
 • Alexandrova technika – je praktická metoda, která učí jak lépe porozumět svému tělu a zvládat stres, jak si uvědomit a změnit nezdravé návyky a napětí v těle i mysli. Lidé praktikujicí Alexandrovu metodu si říkají učitelé (nikoli terapeuti) – při práci s klientem/žákem jej učí osvojovat si dovednost vědomí těla. Technika má však terapeutické účinky.
 • Power ball – možná Vám tato rehabilitační pomůcka, která byla vyvinuta pro astronauty bude připadat zvláštní, ale věřte tomu, že nic lepšího já osobně ještě nezažil na procvičení svalů zápěstí. Rehabilitační program s powerballem je rychlý a efektivní způsob při léčbě a prevenci tohoto onemocnění. Dochází k protažení flexorů a extenzorů v zápěstí. Během rehabilitace je zvýšena produkce synoviální tekutiny v šlachových pochvách, celková flexibilita a rozsah pohybu v kloubu, který výrazně snižuje riziko vzniku zánětu šlach.

Pokud ještě dáte na rady babek kořenářek a chcete opravdu vyzkoušet vše, nebo prostě vše výše uvedené nepomohlo a řízy říz se vám ještě nechce, tak zkuste prostě bylinky.

Pokud je ale opravdu konzervativní léčba neúspěšná, přistupuje se k ambulantnímu operačnímu řešení laparoskopicky či klasickým řezem. Operačním přístupem se nařízne příčný zápěstní vaz, a tím dojde k uvolnění struktur. Po zákroku nelze vyloučit recidivu obtíží

Po operaci znehybnění ruky obvazem či krátkou sádrovou dlahou pro dobré hojení a po odstranění nosit na noc ortézu na zpevnění zápěstí.

 • Polohování – zvednutí končetiny jako prevence otoku.
 • Péče o jizvu po vyndání stehů po 7 – 10 dnech – tlaková masáž jizvy, míčkování.
 • Manuální lymfodrenáž – pro regeneraci lymfatického systému.
 • Obnova funkce ruky – hybnost prstů a nácvik úchopu, procvičování hybnosti zápěstí.
 • Relaxační až protahovací – cvičení svalů ruky a předloktí.
 • Mobilizační techniky – drobných kloubů ruky, karpálních kůstek, lokte, ramene a krční páteře.
 • Posilovací techniky – po měsíci začít postupně zatěžovat.
 • Cvičení – na neurofyziologickém podkladě pro lepší koordinaci svalů celé horní končetiny.
 • Režimová opatření – nepřetěžovat ruku opakovanými stereotypními pohyby
 • Vitamín B – pro lepší regeneraci nervu.
 • Plná zátěž – až po 3 měsících od operace

Author

admin

Submit Your Comment

You must be logged in to post a comment.